Infrastruktura Centrum Terapii Protonowej Rineckera

Infrastruktura

Centrum RPTC zostało zaprojektowane z myślą o prowadzeniu radioterapii nowotworów w dowolnej części ciała. Dzięki pełnej infrastrukturze technicznej Centrum RPTC proponuje pełny zakres leczenia związany z protonoterapią, obejmujący diagnostykę, ocenę ogólnego stopnia zaawansowania choroby nowotworowej, przygotowanie planu radioterapii, naświetlanie nowotworu oraz, w razie potrzeby, badania kontrolne. Centrum RPTC jest pierwszym w Europie dużym ośrodkiem stosującym radioterapię protonową, który zapewnia kompleksowe możliwości terapii.

Po rozpoczęciu działalności klinicznej 16 marca 2009 r., Centrum RPTC jest pierwszą kliniką w Niemczech, która uzyskała licencję państwową na prowadzenie protonoterapii u pacjentów posiadających obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.


Opis infrastruktury technicznej Centrum RPTC:

  • Dwa wielorzędowe spiralne skanery TK do badania całego ciała, jeden z nich w połączeniu z urządzeniem PET (PET-TK).
  • Dwa urządzenia do rezonansu magnetycznego do badania całego ciała – natężenie pola 1,5 tesli.
  • Sprzęt do angiografii, ultrasonografii, endoskopii oraz badań laboratoryjnych w związku ze stosowaniem środków osłonowych i cytostatycznych.
  • Blok anestezjologiczny wyposażony w monitory i posiadający salę pozabiegową (dla dzieci i dla chorych na nowotwór płuca i wątroby, poddawanych radioterapii).
  • Rozbudowane stanowisko / centrum serwerów do planowania leczenia oraz indywidualnego określania dawek promieniowania / protokołów terapii. Terapię można również zaplanować na odległość z wykorzystaniem sieci komputerowych oraz tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
  • Cztery stanowiska naświetlania (gantry; sterujące wiązkę promieniowania) Stanowiska te umożliwiają wysyłanie wiązki promieniowania z każdej pozycji w kierunku guza zlokalizowanego w dowolnym miejscu, również w czaszce.