Kwalifikacja do leczenia
Pacjentem w centrum RPTC zajmuje się lekarz radioterapeuta. Prowadzący cię specjalista radioterapii zajmuje się twoim leczeniem. Odpowiada on za kompletowanie wszystkich danych związanych z twoją chorobą oraz za kontakt z innymi specjalistami. Jeżeli zostałeś skierowany jako pacjent przez lekarza lub szpital, w którym odbywałeś poprzednio terapię, lekarz prowadzący odpowiada za kontakt z lekarzem lub szpitalem który cię na terapię protonami skierował.
W wyniku ustaleń specjalisty radioterapii zostanie podjęta jedna z czterech decyzji, która wymaga także zgody Zespołu Konsultacyjnego ds. Leczenia Nowotworów.
Protonoterapia „P“ nie jest właściwą opcją terapeutyczną. Obowiązkiem lekarza prowadzącego jest poinformowanie ciebie o konieczności rozpoczęcia leczenia alternatywnego, dostosowanego do potrzeb terapii twojej choroby i twojej sytuacji.
Protonoterapia „P“ jest właściwą opcją terapeutyczną, jako jedyne możliwe do zastosowana leczenie. Terapię planuje się zgodnie z przyjętymi powszechnie standardami. Decyzję leczenia podejmują specjaliści protonoterapii. W tym przypadku Zespół Konsultacyjny ds. Leczenia Nowotworów nie przeprowadza indywidualnej konsultacji. Zespół ten jednak analizuje każdy przypadek i monitoruje zgodność terapii ze standardami jakości.
Protonoterapia „P“ jest właściwą opcją terapeutyczną, ale możliwe jest również zastosowanie leczenia alternatywnego .W takiej sytuacji Zespół Konsultacyjny ds. Leczenia Nowotworów omawia przypadek przed rozpoczęciem leczenia, potwierdzając decyzję lekarza radioterapeuty lub proponując terapię alternatywną.
Protonoterapia „P“ jest właściwą opcją terapeutyczną, ale powinna być elementem terapii łączonej (np. chemioterapia połączona z chirurgicznym usunięciem guza).Zespół Konsultacyjny ds. Leczenia Nowotworów szczegółowo omawia takie kwestie przed podjęciem ostatecznej decyzji o rodzaju terapii.