Protonoterapia w połączniu z zabiegiem chirurgicznym
Radioterapię można przeprowadzić przed zabiegiem chirurgicznym lub po nim, w zależności od ostatecznego celu:
Radioterapia przedoperacyjna (przed zabiegiem chirurgicznym) ma za zadanie zmniejszenie objętości guza nowotworowego. Może również zostać wykorzystana do zahamowania zdolności podziału komórek nowotworowych guza zapobiegając w ten sposób rozsiewowi komórek nowotworowych podczas ingerencji chirurgicznej.
Radioterapia pooperacyjna (po zabiegu chirurgicznym) jest stosowana przeważnie wówczas, gdy podczas zabiegu nie udało się usunąć całego guza, lub istnieje podejrzenie obecności komórek nowotworowych pozostawionych w polu operacyjnym. Naświetlanie po operacji stosuje się również w przypadku konieczności naświetlania obszarów spływu chłonki, w których mogą się znajdować komórki nowotworowe, a których nie udało się operacyjnie usunąć.
Radioterapia jest często wspierającym leczeniem po zabiegach chirurgicznych. Zazwyczaj stosuje się ją kilka dni lub tygodni po operacji.
Oba typy leczenia są koordynowane z dużą ostrożnością z oddziałem chirurgii klatki piersiowej i jamy brzusznej. Oddziały te mieszczą się w sąsiadującej z Centrum KLINICE CHIRURGICZNEJ DR. RINECKERA. Jeśli zabieg chirurgiczny miał miejsce w innej placówce i przybywasz do Centrum RPTC wyłącznie w celu odbycia radioterapii pooperacyjnej, prosimy o wcześniejszy kontakt z Centrum RPTC, abyśmy mogli zorganizować przeniesienie z twojego oddziału chirurgicznego na oddział chirurgiczny w pobliżu RPTC. Centrum posiada osobne wejście i recepcję dla pacjentów leżących. Jeśli musisz pozostać na miejscu przez dłuższy czas, a hotel przyszpitalny nie spełnia twoich wymagań, szpitale w okolicach Centrum posiadają łóżka szpitalne, z których możesz skorzystać.
Koszty takiego dodatkowego leczenia, za wyjątkiem sytuacji nagłych muszą być wcześniej uzgodnione z NFZ.